SMAKI:
-
BEZSMAKOWY
OPAKOWANIE:
-
90 tabletek
-
90 porcji
ZAWARTOŚĆ SKŁADNIKÓW CZYNNYCH
Porcja: 1 tabletka
Liczba porcji w opakowaniu: 90
Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris)
[ekstrakt standaryzowany; min. 90% saponin]
% RWS*
-
w 1 tabletce
1500 mg
* % RWS - referencyjne wartości spożycia
Referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej (8 400 kJ/2 000 kcal)
SKŁADNIKI:
standaryzowany ekstrakt z owoców buzdyganka naziemnego (Tribulus terrestris L.), maltodekstryna, stabilizator - fosforany wapnia, substancja wypełniająca - karboksymetyloceluloza, nośnik - kwasy tłuszczowe, substancja przeciwzbrylająca - sole magnezowe kwasów tłuszczowych, powłoka (politlenek etylenu).
SPOSÓB UŻYCIA:
Jedna tabletka dziennie z dowolnym posiłkiem.
OPIS PRODUKTU:
MEX T 1.5K to limitowana wersja produktu z największą ilością wyciągu z buzdyganka naziemnego (Tribulus terrestris) dostępną na rynku globalnym – produkt zawiera go aż 1500 mg. Równocześnie suplement zawiera maksymalną ilość saponin 90%, czyli składnika aktywnego. Dlatego zapewnia on szereg korzyści prozdrowotnych.
Obok DAA (Kwasu D-asparaginowego) buzdyganek jest jednym ze składników, który zaliczany jest do boosterów testosteronu, pomimo ograniczonej liczby badań. Problem w tym, że zwykle testowano osoby, którym podawano dawki 500-1000 mg dziennie przy niskiej ilości saponiny. Jednak już badania na sportowcach w Litwie wykazały znaczny wzrost poziomu testosteronu przy dziennej ilości 1875 mg i 40% saponiny, co tak naprawdę oznacza dawkę 750 mg czystego buzdyganka. Wyobraźmy sobie teraz dawkę 1500 mg i 90% saponiny, czyli aż 1350 mg czystego buzdyganka. Należy tu jednak podkreślić, że największy wzrost poziomu testosteronu nastąpił w pierwszych 10 dniach. Dlatego niektórzy naukowcy twierdzą, że najbardziej efektywne byłoby stosowanie tribulusa w sposób cykliczny, np. przez 2 tygodnie, po czym powinien nastąpić 1 tydzień przerwy; a po 12 tygodniach (6 cyklach), można zrobić dłuższą przerwę.
Ponieważ wpływ buzdyganka na wzrost poziomu testosteronu nie jest do końca jasny, naukowcy twierdzą, że podobnie jak w przypadku DAA wzrost ten obywa się poprzez stymulację gonad, a dokładniej wydzielania hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH), co z kolei przyczynia się do produkcji testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet. Niektórzy sugerują również, że wzrost ten jest odpowiedzią na obniżenie glukozy we krwi. Prowadzi to także do zwiększenia libido zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. U mężczyzn dodatkowo pomaga w erekcji oraz przyczynia się do hamowania mimowolnego uwalniania nasienia bez orgazmu (nasieniotoku), a wyższe dawki wydają się tutaj znowu bardziej korzystne.
Tribulus terrestris stosowany jest także przy innych problemach zdrowotnych, na przykład układu moczowego, w tym przy zaburzeniu pracy nerek, kamieniach nerkowych, bolesnym oddawaniu moczu, chorobie Brighta, a także moczopędnie i jako diuretyk. Ma on też korzystne działanie w przypadku chorób skóry (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy świerzb), układu krążenia (wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, bóle w klatce piersiowej) i układu trawienia (kolki, wzdęcia, zaparcia, wydalanie pasożytniczych robaków jelitowych). Działa również przeciwzapalnie i przeciwbólowo (w zapaleniu jamy ustnej i bólu gardła) i przeciwnowotworowo (zwłaszcza w odniesieniu do nosa).
Ograniczone badania wskazują, że buzdyganek może działać korzystnie na układ odpornościowy oraz antydepresyjnie, a wspomniane wcześniej działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne łączy się z jego właściwościami moczopędnymi.
Najważniejszą rolę wielu lekarzy przypisuje buzdygankowi w kwestii poprawy popędu seksualnego. Podczas gdy wiele składników dedykowanych jest mężczyznom, ten jest odpowiedni również dla kobiet. Kwestia wpływu buzdyganka na leczenie bezpłodności jest obecnie jedynie przedmiotem spekulacji niepotwierdzonych wynikami badań. Z drugiej strony, podniesienie poziomu hormonu LH wpływa na jakość i szybkość plemników. Jeśli chodzi o ułatwienie erekcji, zwykle mówi się o działaniu protodioscyny, która jest aktywnym składnikiem buzdyganka naziemnego zwiększającym produkcję tlenku azotu.
Choć wciąż trwa polemika na temat wpływu tribulusa na osoby uprawiające sport, to zakłada się, że skoro podnosi on poziom testosteronu, to musi za tym pójść także wzrost masy mięśniowej i siły. Buzdyganek na pewno sprzyja tworzeniu odpowiedniego środowiska anabolicznego, które zapewnia optymalne rezultaty każdego programu treningowego..
T 1.5K
SPORT LINE
UWAGA:
W dawkowaniu suplementów mogą wystąpić różnice w stosunku do dawkowania określonego przez producenta amerykańskiego. W przypadku niektórych produktów dawki zostały zredukowane zgodnie z obowiązującym prawem. Rozbieżności mogą pojawić się również w odniesieniu do wartości energetycznej produktów oraz referencyjnych wartości spożycia (RWS), które zostały obliczone na podstawie przepisów obowiązujących w UE oraz na terenie danego kraju.
W trosce o najwyższą jakość i zgodność z obowiązującymi przepisami producent zastrzega sobie prawo do modyfikacji składu poszczególnych produktów bez uprzedzenia, tak aby odzwierciedlały aktualnie obowiązujące przepisy i najnowszy stan wiedzy naukowej. W związku z tym na rynku mogą być dostępne wersje produktów różniących się do siebie składnikami, pochodzące z różnych partii produkcyjnych. Nie ma to wpływu na ich jakość ani autentyczność.